۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سردار جلالی: عملیات پیشگیرانه پدافند سایبری در صنایع اجرا می‌شود

سردار جلالی: عملیات پیشگیرانه پدافند سایبری در صنایع اجرا می‌شود

رئیس سازمان پدافند غیر عامل با بیان اینکه هیچ شهرک صنعتی نباید فاقد طرح پاسخ اضطراری باشد از اجرای عملیات پیشگیرانه پدافند سایبری در صنایع خبر داد.

به گزارش حوزه دفاعی خبرگزاری باشگاه خبرنگاران تهران ، با حضور سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، اصغر مصاحب؛ عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، فتحعلی محمد زاده؛ معاون فنی و دبیر کمیته پدافند غیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و جمعی از مسئولان سازمان پدافند غیرعامل کشور، نشست گرامیداشت پدافند غیرعامل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور با رعایت اصول و ضوابط بهداشتی و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

در ابتدای این مراسم اصغر مصاحب عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و فتحعلی محمدزاده؛ معاون فنی و دبیر کمیته پدافند غیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در زمینه اجرای الزامات و ضوابط پدافند غیرعامل در شهرک‌های صنعتی پرداختند.

در ادامه این نشست، سردار جلالی با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در زمینه پیاده‌سازی و اجرای ضوابط و الزامات پدافند غیرعامل در صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور در زمینه اهمیت به‌کارگیری این اصول اظهار داشت: در تحلیل تهدیدات کنونی کشور، با راهبرد فشار حداکثری از سوی آمریکا علیه کشور مواجه هستیم. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: این راهبرد زمانی آغاز شد که آمریکا با توجه به آمادگی و توان بازدارندگی کشور، استفاده از گزینه نظامی علیه کشورمان را منتفی دانست و استراتژی مادون جنگ را به‌کار گرفت. یعنی از تمام نقاط قوت خود علیه نقاط ضعف ما استفاده می‌کند.

به گفته وی در برابر تحریم و فشارهای همه جانبه هنر این است که از تحریم به عنوان یک فرصت برای رشد صنعت بومی و خودکفایی استفاده کنیم. 

سردار جلالی، میزان اثرگذاری فشارها به مردم را به‌عنوان شاخص دشمن برای کارآمدی و موثر بودن نوع تهدیدات دانست و تصریح کرد: با این رویکرد، دشمن در تلاش است زیرساخت‌های حیاتی را هدف حملات خود قرار دهد تا با از کارافتادن آنها و اختلال در خدمت رسانی به مردم، زمینه نارضایتی فراهم شود. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور حفظ کارکردها و تداوم کار شهرک‌های صنعتی مواقع بحران را یکی از اهداف مهم پدافند غیرعامل دانست و تصریح کرد: نمونه بارز این تداوم کارکرد را در بحران کرونا شاهد بودیم که فعالیت‌های صنعتی ما ادامه یافت و خدمت رسانی به مردم متوقف نشد. این نشان داد که زیرساخت‌های بهداشت فردی، حرفه‌ای و کارگاهی در بخش صنعت  عملکرد موفقی داشتند. این رویکرد بهداشت محور با توجه به اینکه کرونا فعلا واکسن و دارو ندارد باید به عنوان راهبرد پیشگیرانه تقویت شود.

** اضافه شدن وظیفه پدافند زیستی به ضوابط HSE

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مصوبات کمیته دائمی پدافند غیرعامل، اضافه شدن وظیفه پدافند زیستی به ضوابط HSE همه شرکت‌ها بود، تصریح کرد: تثبیت، تجهیز، آموزش، تمرین، کنترل و ارتقای آمادگی و برطرف کردن نقاط ضعف از جمله مواردی است که در اجرای طرح‌های پدافند غیرعامل همواره باید در نظر گرفته شود. از همین رو دستورالعملی با عنوان “نظام آمادگی و رزمایش دستگاه‌های اجرایی کشور” در شورای عالی پدافند غیرعامل کشور تهیه و به تصویب رسید. در این نظامنامه تکالیف و آمادگی‌های همه دستگاه های اجرایی کشور  مشخص شده است. یکی از مهمترین بندهای این نظامنامه این است که براساس آن مسئولیت کامل تامین حفاظت و امنیت تمام مراکز هر دستگاه به عهده رئیس آن است.

به گفته سردار جلالی براساس این نظامنامه، همه دستگاه‌ها حداقل در سال باید یک مانور پدافند غیرعامل برگزار کنند که نوع و زمان و نحوه برگزاری آن در تعامل آن دستگاه با سازمان پدافند غیرعامل مشخص می‌شود. بنابراین لازم است تقویمی برای برگزاری سالانه رزمایش دستگاه‌های اجرایی تهیه شود تا به تدریج با برگزاری این مانورها، نقاط ضعف برطرف شود. 

وی با بیان اینکه برای عملیات پیشگیرانه پدافند سایبری در صنایعی که وابسته به فضای سایبری هستند نیز طرحی در سازمان پدافند غیرعامل تهیه شد و به مرکز ملی فضای مجازی ارائه شد ادامه داد: در بازه زمانی این طرح قریب به ۱۵۰ مرکز مورد پایش سایبری قرار خواهد گرفت.

** نیازمند یک نظام و مرکز ایمنی شیمیایی واحد در کشور هستیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به لزوم توجه به عملیات پیشگیرانه در مقوله پدافند شیمیایی در صنایع تصریح کرد: این اقدام به ویژه در شهرک‌ها صنعتی و صنایعی که با مواد شیمیایی سروکار دارند باید مورد توجه قرار گیرد. ما در این زمینه با ضعف‌هایی مواجهیم. برای مثال نیازمند یک نظام و مرکز ایمنی شیمیایی واحد در کشور هستیم تا نظامات، ضوابط و پروتکل‌ها در صنایع شیمیایی را تدوین کرده و در اختیار ما قرار دهد. 

وی با بیان اینکه راهبرد سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شهرک‌های صنعتی در درجه اول ساختارسازی پدافند غیرعامل است، تصریح کرد: اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده ولی نیازمند تکمیل و توسعه است. همچنین باید متولی این امر در شهرک‌های صنعتی مشخص و کمیته پدافند غیرعامل متشکل از شرکت هایی که در یک شهرک صنعتی حضور دارند تشکیل شود تا در زمینه اقدامات پدافند غیرعامل هم فکری و هم افزایی صورت گیرد و اشکال و نقاط ضعف در اجرای ضوابط با تشریک مساعی برطرف گردد.

** هیچ شهرک صنعتی نباید فاقد طرح پاسخ اضطراری باشد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل تصریح کرد: راهبرد دیگر این است که هیچ شهرک صنعتی نباید فاقد طرح پاسخ اضطراری باشد و فرمانده آن نیز مشخص شود و تجهیزات لازم نیز تامین شود تا در هنگام حادثه، یک عملکرد هماهنگ و کارآمد را شاهد باشیم.

وی با اشاره به اهمیت آموزش در زمینه الزامات پدافند غیرعامل نیز تصریح کرد: تمرینات منظم دوره‌ای و رزمایش‌ها نیز از جمله اقداماتی است که ضمن حفظ آمادگی‌ها به ما در احصای نقاط ضعف و اشکالات و برطرف کردن آن در برنامه های بعدی کمک می‌کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر لزوم در نظر گرفتن ملاحظات ایمنی، امنیتی و پدافندی در زیرساخت‌های حیاتی تصریح کرد: در حوزه مصون‌سازی زیرساخت‌ها نیز باید قبل از هر اقدام، طبقه‌بندی زیرساخت‌ها از نظر پدافند غیرعامل انجام شود. این اقدام بیش از هر چیز خود را  در خروج مراکز پرخطر در شهرها نشان می‌دهد. چرا که یکی از اساسی‌ترین اقدامات در بحث پدافند شهری خروج مراکز صنعتی پرخطر از مراکز جمعیت است. با اقدامات مشترکی که با وزارت صمت در حال پیگیری است، زیرساخت‌های پرخطر در حریم شهرها باید به مراکز صنعتی منتقل شوند. البته در این شهرک‌ها نیز باید حداکثر اقدامات زیرساختی و ضوابط و اصول پدافند غیرعامل به‌کار گرفته شود.

** مصاحب: سطح بندی شهرک‌ها و نواحی صنعتی برای مقابله با تهدیدات احتمالی در دستور کار است

اصغر مصاحب عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: بیش از ۹۰۰ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در استان‌های کشور، نقاط کلیدی به‌شمار می‌روند که الزامات پدافند غیرعامل باید در آن‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی با تأکید بر ضرورت انجام برنامه‌ریزی مناسب برای تحقق اهداف پدافند غیرعامل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، اضافه کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و ۳۱ شرکت استانی تابعه آن اقدامات خوبی را در حوزه اجرای برنامه‌ها، مانورها و دوره‌های آموزشی پدافند غیرعامل انجام داده‌اند که در شش ماهه دوم سال جاری و سال ۱۴۰۰ نیز تداوم خواهد داشت.

عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که “پدافند غیرعامل یک اصل برای همیشه است و نباید با هیچ بهانه و توجیهی متوقف شود” را سرلوحه اقدامات و نشانگر اهمیت این موضوع دانست.

مصاحب ادامه داد: تکلیف ما این است که بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و ماده (۵۸) قانون احکام دائمی در این راستا اقدامات ویژه‌ای را به‌عمل آوریم و بر اساس همین موضوع، طرح‌های توسعه‌ای که در شهرک‌ها و نواحی صنعتی درحال اجرا هستند را نیز مبتنی بر رعایت قواعد و ضوابط پدافند غیرعامل تعریف کرده‌ایم.

وی با اعلام این‌که طراحی و مکان یابی برای ایجاد شهرک‌های صنعتی جدید را نیز با درنظر گرفتن الزامات پدافند غیرعامل انجام می‌دهیم، تصریح کرد: سطح بندی شهرک‌ها و نواحی صنعتی برای مقابله با تهدیدات احتمالی در دستور کار است.

عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: زیرساخت‌های ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی را مورد بازنگری قرار داده و در این راستا برنامه‌هایی تدوین نموده‌ایم که در دست اقدام است.

مصاحب همچنین اعلام کرد: شناسایی واحدهای تولیدی ریسک پذیر به‌صورت متناوب در دستور کار است و اطلاعات مربوطه به‌صورت منظم به‌روزرسانی می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پدافند غیرعامل با استفاده از فرآیندها و ابزارها با تهدیدات پیرامونی مقابله می‌کند و در این مسیر منابع انسانی کمتری با مخاطرات احتمالی مواجه می‌شود.

عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این‌که دو نوع نگرش پدافندی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی وجود دارد، افزود: یک نگرش به واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی و نگرش دیگر به مجموعه زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی برمی‌گردد.

مصاحب با تأکید بر این‌که برای دستیابی به اهداف پدافند غیرعامل و امنیت سرمایه گذاری در کشور باید هزینه شود، اضافه کرد: برای رفع دغدغه سرمایه گذاران و صنعتگران، آمادگی همکاری با سازمان پدافند غیرعامل برای اجرای آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های ویژه به منظور انطباق هرچه بیشتر با ضوابط مربوطه را داریم.

وی در پایان همکاری دو سازمان درخصوص انجام طرح‌های پژوهشی و حمایت از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی در حوزه استقرار نظام پدافند غیرعامل در سطح واحدهای تولیدی و زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی را نیز خواستار شد.

** ساماندهی و ایجاد حریم برای مراکز پرخطر در ۷ شهرک صنعتی بزرگ کشور

در ادامه این نشست، معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از ساماندهی و ایجاد حریم برای مراکز پرخطر در ۷ شهرک صنعتی بزرگ کشور خبر داد و گفت: مکان یابی ۳ شهرک و ناحیه صنعتی جدید نیز مطابق دستورالعمل‌ها و ضوابط اعلامی سازمان پدافند غیرعامل انجام شد.

فتحعلی محمدزاده افزود: کشورمان جزو ۱۰ کشور حادثه خیز دنیاست که از جمله مخاطرات آن می‌توان به سیل، زلزله و مخاطرات انسانی اشاره کرد.

وی با اعلام این‌که یکی از راه‌های مقابله با تهدیدات، اعمال سیاست‌ها و دستورالعمل‌های پدافند غیرعامل است، اضافه کرد: شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور یکی از نقاط حائز اهمیت در رویکرد پدافند غیرعامل است.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این‌که فعالیت‌های تولیدی و انسانی توأمان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی متمرکز است، ادامه داد: در ۸۴۱ شهرک و ناحیه صنعتی درحال ارائه خدمات هستیم و گستردگی حوزه شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستلزم انجام تدابیر لازم از نگاه پدافند غیرعامل است.

محمدزاده تصریح کرد: در راستای تفاهم نامه‌ای که میان سازمان پدافند غیرعامل و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران منعقد شد، برنامه‌های پدافند غیرعامل را در قالب دستورالعمل‌های ارائه شده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور عملیاتی نمودیم.

وی اظهار داشت: در چارچوب برنامه‌های ۱۹ گانه اعلامی به شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها، از ۴۳ مرکز حساس و مهم بازدید، ارزیابی و به‌روزرسانی‌های لازم انجام شده است.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: سطح بندی‌ شهرک‌ها و نواحی صنعتی شامل پست‌های برق، مخابرات، شبکه‌های آب، گاز، ایستگاه آتش نشانی و TBS را در دستور کار داریم و مصون سازی زیرساخت‌های حیاتی شامل محوطه چاه‌های آب، دریچه‌های مخازن، دیوارها و هدایت آب‌های سطحی نیز انجام شده است.

محمدزاده با اعلام این‌که ۴ رزمایش در شهرک‌ها و نواحی صنعتی با مشارکت و هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل انجام گرفته است، اضافه کرد: این رزمایش‌ها با هدف دستیابی به آمادگی عملیاتی در زیرساخت‌های حیاتی برگزار شد.

وی با یادآوری این‌که ساماندهی و ایجاد حریم برای مراکز پرخطر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در ۷ شهرک صنعتی انجام شده است، ادامه داد:  مکان یابی ۳ شهرک و ناحیه صنعتی جدید شامل شهرک صنعتی جم، ناحیه صنعتی پایین دستی پتروشیمی و شهرک صنعتی سامان ۱ نیز مطابق دستورالعمل‌ها و ضوابط اعلامی سازمان پدافند غیرعامل انجام شده است.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصریح کرد: شناسایی و کاهش آسیب پذیری زیرساخت‌های صنایع، مراکز و اولویت‌های حساس و مهم در ۶ شهرک در استان‌های بوشهر، کرمان و مرکزی به انجام رسیده است.

محمدزاده تدوین طرح‌های پژوهشی و برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های تخصصی برای بررسی مسائل نوین پدافندی در حوزه صنعت را از دیگر اقدامات این سازمان در حوزه پدافند غیرعامل عنوان کرد.

در این نشست گزارشی از اقدامات پدافندی در برخی از شهرک‌های صنعتی کشور به‌صورت ویدئو کنفرانسی ارائه شد و در پایان از معاون فنی و مدیر هماهنگی شهرک‌ها و نواحی صنعتی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌های البرز، چهارمحال و بختیاری و همدان و همچنین مدیران عامل شرکت‌ خدماتی شهرک‌های صنعتی توس مشهد و بزرگ شیراز با اهداء لوح تقدیر شد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*