۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

گزارش‌های درخصوص رسوب کالا، ۳ وزیر و رئیس‌‌کل بانک مرکزی را سرخط کرد/ از “تشر جهانگیری” و “دستور روحانی” تا آزادسازی میلیون‌ها تن کالا

گزارش‌های درخصوص رسوب کالا، ۳ وزیر و رئیس‌‌کل بانک مرکزی را سرخط کرد/ از “تشر جهانگیری” و “دستور روحانی” تا آزادسازی میلیون‌ها تن کالا

بعد از پیگیری‌های انجام‌شده در خبرگزاری تسنیم در خصوص ابرچالش رسوب کالا در نهایت شخص رئیس‌جمهور و معاون اول دولت به‌صورت جدی به موضوع ورود کردند و امروز شاهد ترخیص میلیونی کالاهای دپوشده از گمرکات هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری باشگاه خبرنگاران تهران ، از حدود یکی دو ماه پیش موضوع رسوب میلیون‌ها تن کالا در گمرکات کشور به چالش جدی برای صاحبان کسب‌وکار، واحدهای تولیدی و حتی مسئولان ارشد کشور تبدیل شده بود. برآوردها نشان می‌داد حداقل ۸ میلیون تن انواع کالا از جمله نهاده‌های دامی و خوراک دام و کالاهای واسطه و مواد اولیه تولید در بنادر کشور رسوب کرده است. کار به‌حدی جدی شده بود که بر اساس اعلام رسمی حدود ۱۷۰۰ تن دارو  نیز در یکی از گمرکات کشور دپو و در نتیجه این کشمکش‌ها حدود ۸ میلیارد دلار در بنادر مختلف کشور دپو شد و همین موضوع به کاهش عرضه داخلی بسیاری از اقلام و در نتیجه افزایش شدید قیمتها منجر شد، یکی از نمونه چالشهای ایجادشده در این خصوص بحث کمبود روغن و افزایش قیمت گوشت و… بود.

بر همین اساس ، با توجه به رسالت اصیل رسانه‌ای خود به‌صورت ویژه و یک پروژه مهم به‌صورت تخصصی به این موضوع ورود کرد.

هرچند به‌صورت کلی موضوع رفع رسوب کالاهای دپوشده یک اولویت مهم به‌حساب می‌آمد اما باید زوایای پیدا و پنهان و اثرات مختلف اقتصادی این چالش بررسی می‌شد، از ابتدای تابستان سال جاری موضوع به‌سرعت و جدیت پیگیری شد و از پرس‌وجو از  مقامات مختلف گرفته تا حضور میدانی در گمرکات و مشاهده وضعیت اسفبار رسوب کالا انجام شد، تا یک چشم‌انداز مشخص از آنچه در فضای واقعی می‌گذرد به‌دست آمد.

افشای فاسدشدن برنج‌های رسوبی و شوک به مسئولان مختلف کشور

اوایل آبان ماه خبرگزاری تسنیم طی مصاحبه‌ای با معاون گمرک ایران به‌صورت تخصصی ابعاد مختلف موضوع و دستگاه‌هایی را که می‌توانند در این مسیر نقش مؤثر داشته باشند جویا شد. معاون فنی گمرک با انتقاد صریح از لفاظی برخی دستگاه‌ها در مسیر ترخیص کالاهای رسوبی، نسبت به احتمال فاسدشدن ۲۰۰هزار تن برنج هشدار داد.

همین هشدار در خصوص فاسد شدن ده‌ها هزار تن برنج باعث شد که فضای عمومی کشور نسبت به این موضوع حساس‌تر شود، آن هم در شرایطی که در داخل و بازارهای مختلف بحث افزایش تقاضا و کاهش عرضه موجب شکل‌گیری موج جدید تورم اقلام مصرفی و ضروری مردم شده بود.

به گزارش تسنیم، نتایج پیگیری‌های مختلف نشان می‌داد که بحث تخصیص و تأمین ارز به چالش اصلی واردات کالا تبدیل شده بود. توجه داشته باشید که در شرایط تنگنای ارزی کشور واردات کالای مصرفی به‌شدت محدود شده بود و خبری از واردات کالای دارای مشابه داخل نیست، اما کمبود و کاهش ترخیص نهاده‌های دامی و اقلام واسطه‌ای صنعتی موجی از گرانی و کمبود کالا را در داخل کشور ایجاد کرده بود.

پیگیری‌ها نشان می‌داد که بخشی از کالاهای رسوبی به‌دلیل ضرورت تسویه ارزی با صاحب اصلی و صادرکننده کالا انجام شده بود و عملاً امکان ترخیص این کالاها در شرایط سخت تحریمی وجود داشت اما برخی بوروکراسی‌ها و ساختارها و قاعده‌گذاریهای نظارتی مانع از تحقق ترخیص کالا و افزایش عرضه به داخل کشور شده بود.

بیشتر بخوانید

جزئیات مناظره مدیران گمرک و بانک مرکزی نیز از سوی خبرگزاری تسنیم منتشر شد تا به‌صورت تخصصی‌تر استدلالهای طرفین در افکار عمومی سنجیده شود.

بیشتر بخوانید

دستور اقدام فوری رئیس‌جمهور

بعد از جدی شدن موضوع و عدم کارکرد مصوبات مختلف در سطوح پایین‌تر از هیئت دولت، پیرو گزارشها و مصاحبه‌های تسنیم در خصوص موشکافی چالش رسوب کالاهای اساسی و…، حسن روحانی رئیس جمهور  بعد از مشاهده بولتن خبری و گزارشی (منتشره در خبرگزاری تسنیم) در خصوص جدی شدن موضوع رسوب کالا، در دستوری به آقایان رزم‌حسینی و همتی وزیر صمت و رئیس‌کل بانک مرکزی تذکر می‌دهد که در خصوص اختلاف گمرک و بانک مرکزی فوراً اقدام شود.

در ادامه مکاتبه وزیر اقتصاد پیرو دستور رئیس جمهور در این خصوص قابل مشاهده است.

مطالبه از نتایج مصوبات یک سفر نظارتی به مهد رسوب کالا از مدیر عملیاتی دولت

اما این تنها بخشی از فضای کلی پیگیری‌هایی است که در خبرگزاری باشگاه خبرنگاران تهران تا کنون رخ داده است، بیش از یک ماه قبل بعد از مطالبه سنگین رسانه‌ای و عمیق‌تر شدن چالش، اسحاق جهانگیری مرد عملیاتی دولت به‌همراه چند وزیر و رئیس‌کل بانک مرکزی برای سرکشی و حضور میدانی و آشنایی دقیق‌تر با چالش رسوب کالا عازم بندر و گمرک شهید رجایی بندرعباس می‌شوند، همین موضوع کافی بود تا مطالبه رسانه‌ای سمت‌وسویی مشخص‌تر بگیرد، حالا یک تیم از ارشدترین مقامات دولتی برای حل یک چالش اساسی میدانی ورود کرده و تصمیماتی نیز اتخاذ شده است.

در این شرایط رسانه اهداف مشخص‌تری پیشِ‌روی خود دارد و مطالبه مصوبات صورت‌گرفته اساسی‌ترین اقدام محسوب می‌شود.

نکته مهم این‌که برای مطالبه کارشناسی قبل از هر نکته‌ای باید اطلاعات میدانی و فنی دقیق در اختیار داشت، در غیر این صورت مسیر مطالبه حقوق عمومی معمولاً به انحراف خواهد رفت.

بیشتر بخوانید

در همین راستا خبرگزاری باشگاه خبرنگاران تهران بعد از گذشت یک ماه از سفر معاون اول و تیم همراه شامل وزیر کشاورزی، وزیر راه و معاونان، رئیس‌کل بانک مرکزی، معاونان وزیر اقتصاد و… طی گزارشهای مستمر خواستار مشخص شدن نتایج سفر مذکور به بندر‌عباس شد.

بعد از عدم اعلام نتایج، اسحاق جهانگیری در ستاد تنظیم بازار به‌صورت جدی نسبت به دستگاههای کم‌کار در خصوص چالش رفع رسوب کالا تذکر می‌دهد و دو دستگاه عملاً با عنوان و وظیفه حقیقت‌یاب مأمور می‌شوند.

بیشتر بخوانید

انتشار جزئیات جلسه و مطالبه جدید جهانگیری باعث جدی‌تر شدن پیگیری این مقام مسئول شد و در نهایت بعد از انتشار گزارشهای تسنیم در خصوص سفر کم‌حاصل بندرعباس و مستند به یک گزارش تسنیم، اسحاق جهانگیری به سه وزیر مرتبط با موضوع و رئیس‌کل بانک مرکزی به‌صورت تلویحی تشر می‌زند که  کم‌کاری در این حوزه  صورت خوشی ندارد.

قفل رسوب کالا باز شد/ امیدواری برای کاهش هرچه سریع‌تر نگرانی‌های  معیشتی مردم ایران

امروز نیز خبرگزاری باشگاه خبرنگاران تهران  در خبری اختصاصی نتایج پیگیریهای خود را به عموم مردم اعلام کرد، بر این اساس طی یک روز حدود یک‌میلیون تن کالا از بنادر کشور ترخیص شد و عملاً قفل رسوب کالا باز شد.

بیشتر بخوانید

 از روز ۱۹ آبان ماه که دستورالعمل مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای ترخیص کالاهای رسوبی ابلاغ شد تا روز ۲۰ آبان با همکاری شبانه‌روزی گمرکات طی یک روز حدود ۱٫۱میلیون تن انواع کالا از گمرکات سراسر کشور ترخیص شد، این کالاها شامل مواد اولیه تولید، کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی، تجهیزات صنعتی،‌ کالاهای واسطه‌ای، اقلام مربوط به پروژه‌های راهبردی و تولیدی می‌باشند. طی ماههای ابتدایی سال و ابتدای آبان ماه تنها ۱۵ میلیون تن کالا  از گمرکات کشور ترخیص شده بود که بر این اساس به‌صورت میانگین هر ماه ۲میلیون تن کالا وارد کشور می‌شد اما با عملیاتی شدن مصوبه دولت ظرف یک روز حدود ۱میلیون تن کالا ترخیص شده است و این موضوع یک رکورد محسوب می‌شود.

فراموش نکنیم که کشور در حالت عادی تا ۶۰ میلیارد دلار به واردات کالا به‌عنوان موتور محرک تولید نیاز دارد و هرگونه کاهش عرضه منجر به افزایش تورم می‌شود. در شرایط تحریمی و تنگنای ارزی واردات کالاهای واسطه‌ای کشور تقریباً نصف شده است و این خبر خوبی برای بازار داخلی نبود.

پیگیری‌های رسانه همچنان ادامه دارد/ چالش اخیر نباید تکرار شود

هرچند در مسیر تبیین موضوع ده‌ها و شاید نزدیک به یکصد خبر، گزارش و مصاحبه برای پیگیری موضوع و ابرچالش رسوب کالا منتشر شد اما این به آن معنا نبود که ماهیت و دلیل شکل‌گیری این نقص زیانبار در سیستم مدیریتی کشور فراموش شود.

بیشتر بخوانید

در این بین به نقش مصوبات مختلف پرداخته شد و حتی پای سامانه‌ها و ناهماهنگی‌های بین دستگاه‌ها نیز به‌میان آمد، حالا همه چیز روشن و شفاف است و نهادهای نظارتی نیز که با توجه به تلاشهای پنهان و دیده‌نشده رسانه‌های کشور، سابقه روشنی از آنچه در این ماهها گذشته است در اختیار دارند بایستی برای رفع چالش و برخورد با افراد و سازمانهایی که مرتکب ترک فعل شده‌اند برخورد نمایند.

زمان برداشت محصول سفر آیت‌الله رئیسی به بندرعباس رسید/ قوه قضائیه مانع از تکرار فاجعه رسوب کالا شود

اوایل مهر ماه آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه در بدو ورود به استان هرمزگان به‌صورت سرزده از گمرک شهید رجایی بازدید کرده بود. وی خلاف رویه معمول که در این گونه سفرها از محل‌های رسمی بازدید می‌شود، بدون حضور مسئولین مربوطه نقاط ضعف و آسیب‌های بندر و گمرک شهیدرجایی را شخصاً مورد بررسی قرار داد و با برخی از مراجعه‌کنندگان گفت‌وگو کرد.

سفر رئیس قوه قضائیه در ابتدای چالش رسوب کالا به مهمترین گمرک کشور انجام شد هرچند مدتی بعد قفل رسوب کالا از گمرکات باز شد اما حالا دستگاه قضا می‌تواند با رسیدگی جدی به دلایل شکل‌گیری این‌دست چالشها و معرفی افراد متخلف و دستگاههای کم‌کار، امید در فضای عمومی را از حیث اعتماد و اطمینان به مسئولان ارشد کشور افزایش دهد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*