۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

واکنش روحانی به تحریم‌ بانک‌های ایران از سوی آمریکا

واکنش روحانی به تحریم‌ بانک‌های ایران از سوی آمریکا

رئیس‌جمهور در گفتگو با رئیس بانک مرکزی گفت: آمریکایی‌ها با این نوع اقدامات ضد انسانی و حقوق بشری نمی‌توانند مقاومت ملت ایران را بشکنند.

به گزارش بخش سیاسی باشگاه خبرنگاران تهران؛ حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز جمعه در پی گزارش رئیس‌کل بانک مرکزی از روند تأمین ارز کالاهای اساسی و دارو در چارچوب برنامه تدوینی دولت و تلاش‌های ضدایرانی دولت آمریکا، در گفت‌وگو با عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی تلاش‌های آمریکا برای ایجاد موانع و مشکلات جدی در نقل و انتقال ارزی برای تأمین دارو و غذا را ظالمانه، تروریستی و غیرانسانی خواند و تأکید کرد که آمریکایی‌ها تاکنون هرکاری علیه ملت بزرگ ایران می‌توانستند انجام داده‌اند و با این نوع اقدامات ضد انسانی و حقوق بشری نمی‌توانند مقاومت ملت ایران را بشکنند.

وی ضمن قدردانی از تلاشهای بانک مرکزی و بانکهای فعال در تأمین نیازهای اساسی مردم اظهار داشت: اقدامات دولت آمریکا در چارچوب تلاشهای تبلیغاتی ــ سیاسی با اهداف داخلی خودشان است.

رئیس جمهور، این حرکت‌ها و رفتارهای بی‌سرانجام آمریکا را در تداوم خطای راهبردی ترامپ در خروج از برجام دانست و گفت: دولت آمریکا در چارچوب تحلیلی غلط بر این باور بود که این تحریمها مقاومت ایران را در هم می‌شکند و ما را دچار مشکل می‌کند اما گذشت زمان نشان داد که این تحلیل به‌شدت با واقعیت فاصله دارد و ناکارآمد بوده است.

روحانی با اشاره به اینکه آمریکا هر بار با تکرار خطاهای راهبردی با شکست مواجه می‌شود که نمونه تازه آن، تلاش برای فعال کردن مکانیزم ماشه بود، گفت: همه کشورها می‌بینند این اقدامات آمریکا کاملاً خلاف قانون و مقررات بین‌المللی است و در شرایط کرونا نیز این اقدامات واشنگتن، کاملاً ضدبشری است و مدعیان حقوق بشر در عرصه جهانی باید آن را محکوم کنند.

رئیس‌کل بانک مرکزی نیز در این گفت‌وگو تصریح کرد: تحریمهای جدید آمریکا معافیتهای قبلی دارو و کالاهای اساسی را لغو نکرده است و بانکهایی که در این مرحله مشمول تحریم ثانویه شده‌اند همچنان از سوییفت استفاده می‌کنند و به کار تأمین مالی کالاهای اساسی ادامه خواهند داد.

همتی گفت: دولت آمریکا به‌بهانه‌های مختلف، موانع و مشکلات جدی در نقل و انتقال ارزی برای تأمین دارو و غذا ایجاد می‌کنند ولی با تلاش بانک مرکزی، بانکها و تجار محترم، با استفاده از روشهای خاص نگذاشتیم کمبودی از این لحاظ ایجاد شود.

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*