۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

فقدان ساختار متمرکز متعادل در امریکا
کارشناس مسائل بین الملل گفت:

فقدان ساختار متمرکز متعادل در امریکا

حنیف غفاری : در ساختار حبابی و فضایی امریکا، شاهد هستیم که اعمال تبعیض های نژادی، تفاوت هایی را که سیستم حاکم امریکا به جامعه کشور تزریق می کند کاملا مشاهده می شود

به گزارش باشگاه خبرنگاران تهران حنیف غفاری کارشناس دارای دکتری روابط بین الملل و کارشناس مسائل بین الملل در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تهران پرس در رابطه با مشکلات ساختاری، اجتماعی و اقتصادی آمریکا، اظهارداشت: در طول چنددهه اخیر اتفاقاتی که در امریکا اعم از سیاست داخلی و خارجی در حوزه معادلات اجتماعی و اقتصادی در این کشور بوجودآمده، نشان از فقدان یک ساختار متمرکز، متعادل به معنای اینکه عدالت را بخواهد پیاده کند، در این کشور می باشد.

کارشناس مسائل بین الملل، تصریح کرد: در این ساختار، بر اساس تفکر نو لیبرالیستی و بر پایه تفکر هماناصول قدرت برتر در حوزه قتصادسرمایه گذاری شده است. ما شاهد این هستیم که یک بخش از جامعه، دارای یک قدرت بسیار بالا و و بخش دیگر دارای قدرت بسیار پایین است. و این ساختار به سایر پدیده ها، تسری می یابد.

وی در رابطه با بحران پیش آمده در امریکا، عنوان کرد: شاهد این موضوع هستیم که جامعه با ۲ دسته تقسیم گردیده: ۱) افراد مصون یافته یا شفایافتگان قدرتمند ۲) قربانیان فقیر. آمار نشان می دهد که بیشتر قربانیان کرونا در امریکا، افراد فقیر، رنگین پوست و سیاهپوست هستند.

غفاری، ادامه داد: در ساختار حبابی و فضایی امریکا، شاهد هستیم که اعمال تبعیض های نژادی، تفاوت هایی را که سیستم حاکم امریکا به جامعه کشور تزریق می کند کاملا مشاهده می شود. در ایالات کارولینای شمالی که مهم ترین ایالت آمریکا بوده، در بین سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۸ احتمال صدور حکم اعدام برای قاتلان سیاه پوست ۳ برابر قاتلان سفید پوست بود.

وی، عنوان کرد: حضور دونالد ترامپ در این معادلات سیاسی و اجتماعی به این روند دامن زده و این تبعیض در جامعه امریکا، فقط جنس اقتصادی نداشته بلکه شاهد جنس اجتماعی و سیاسی نیز هستیم. و این شکاف در امریکا روز به روز عمیق تر گشته به نحوی که زندگی برای اقشار کم درآمد آسیب پذیر در امریکا لحظه به لحظه، سخت تر می گردد. افرادی که مورد حمایت جریان قدرت در امریکا هستند، روز به روز قدرت مانور بیشتری پیدا می کنند و در مقابل بحران های سیاسی و اجتماعی هم مصون تر هستند. آمریکا ناچار به گذار از آن ساختار، خواهدبود.

غفاری در پایان، اشاره کرد: افرادی مثل هوگویاما، بعد از شیوع ویروس کرونا در امریکا اعلام کرد که آمریکا در نهایت، این گذار ساختاری را ناچار است، انجام دهد دوران پساکرونا بر اساس قواعد بازی نخواهدبود.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*