۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

رویکرد ترامپ در بروز مشکلات ساختاری اجتماعی _ اقتصادی ایالات متحده امریکا

رویکرد ترامپ در بروز مشکلات ساختاری اجتماعی _ اقتصادی ایالات متحده امریکا

افزایش قیمت مسکن، کاهش تولید صنایع و رشد تورم از مشکلات اقتصادی _ اجتماعی امریکا می باشد

به گزارش باشگاه خبرنگاران تهران دکتر معصومه رشاد دارای دکتری تخصصی روابط بین الملل و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تهران پرس در رابطه با تحول ساختاری اجتماعی و اقتصادی در امریکا، اظهارداشت: رویکرد ترامپ از مباحث قابل توجه است که نظر تحلیل گران اقتصادی و سیاسی و اجتماعی را به خود معطوف داشته است.

این مقام ارشد علمی در خصوص مهمترین مباحث مشکلات ساختاری، اقتصادی و اجتماعی در وضعیت کنونی در امریکا، تصریح کرد: افزایش قیمت مسکن کاهش تولید صنایع و رشد تورم است که خود می تواند در غالب یک بحران جامعه جهانی و سیاست گذاران امریکایی را هشدار دهد. با توجه به این نکته که متحده امریکا یک چهارم از تولید کل جهان را به خود اختصاص داده است هم اکنون دچار یک سردرگمی و بحران شده است.

وی، ادامه داد: با توجه به این نکته که امریکا یک پوشش برای نظام سرمایه داری می باشد به گونه ای که اقتصاد امریکا می تواند سایه بر اقتصاد جهانی به ویژه اقتصادی اروپا بیندازد این امر موجب نگرانی متعددی از سوی کشورهای اروپایی می باشد. بر همین اساس در عرصه سیاستگذاری تعاملات اقتصادی ایالات متحده امریکا با کشور های جهان به ویژه متحدان این کشور راهبردهای متعددی از سوی صاحب نظران ارائه شده است.

رشاد در مورد رویکرد تهاجمی ترامپ، عنوان داشت: نه تنها مشکلات ساختاری ایالات متحده امریکا را تعدیل بخشید بلکه شکاف های عمیقی را ایجاد نمود.که مهمترین این رویکردها را می توان در هزینه های هنگفتی که سیاست‌گذاران و دولتمردان امریکایی در سال‌های اخیر از جنگ نمودند در بحران آفرینی اقتصادی امریکا و به تبع آن در ساختارهای سیاسی و اجتماعی این کشور رخنه نموده به گونه‌ای که به اذعان سناتوران امریکایی حتی اقتصاد امریکا را تا مرز ورشکستگی پیش برده است در حالیکه سرمایه گذاران بازار بورس همچنان در امریکا به تکاپو می باشند و این امر اتفاق نظر دارند که علایم و عناصر مشاهده شده در اقتصاد امریکا حاکی از نوعی آهستگی در روند اقتصاد این کشور می باشد.

عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: به گونه‌ای که برخی از این صاحب نظران بر رشد اقتصادی آهسته ولی کم پیوسته امریکا نظر دارند و به دنبال ارائه راهکار در جهت کاهش تورم در این کشور می باشد. چنانچه با دیده نقادانه به مباحث ساختاری ایالات متحده امریکا توجه داشته باشیم خواهیم یافت که با توجه به کاهش نرخ بهره در این کشور شاهد علایم اصلی رکود در چند ماه اخیر در اقتصاد امریکا می باشیم بر این اساس دولت ترامپ در جهت تعدیل مشکلات اقتصادی و اجتماعی این کشور با بهره‌گیری از سیاست های ریاضتی و افزایش نرخ مالیات بر بحران های اقتصادی و مالی در این کشور فایق آید.

این مقام ارشد علمی، اشاره کرد: با توجه به این نکته که این راهکار می تواند برای مدت کوتاهی آرامش را هر چند ناچیز در اقتصاد این کشور تامین نماید ولیکن باید توجه داشته باشیم که مشکلات در ایالات متحده امریکا ریشه و مبنای ساختاری و ماهیتی دارد و برای حل معضلات و بحران های مالی و ساختارهای اقتصادی و ترمیم ساختارهای اجتماعی نسبت به راهبردهای سنتی تجدید نظر صورت پذیرد به‌گونه‌ای که با در نظر گرفتن توانایی های اقتصادی در جهت حل بحران ها حرکت نمایند.

رشاد در خصوص رویکرد رئالیستی دونالد ترامپ، عنوان کرد: از مباحث قابل توجه می باشد که در روزهای اخیر از خود نشان داده است. از یک سو واکنشهای بدبینانه ملت امریکا و تهدیدات ترامپ نسبت به کسانی که اعتراضات خود نسبت به قتل یک سیاه پوست امریکایی به نام جورج فلوید را تا درب کاخ سفید در واشنگتن کشاندند ودیگر اینکه می‌تواند مشکلات اجتماعی را پررنگ تر نماید که این واکنش ها در افکار عمومی مردم جهان قالبهای مدیریتی انسجام نیافته را به نمایش گذاشته است. حال در تحلیل مشکلات ساختاری اقتصادی و اجتماعی در ایالات متحده امریکا باید به رویکردهای نظامی و استراتژیکی این کشور در قالب سیاست خارجی توجه بیشتری را داشته باشیم به‌گونه‌ای که با تحلیل و تبیین رویکردهای اتخاذ شده مباحث را به خوبی عرضه نماییم.

این مقام ارشد علمی، تاکید کرد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که در سیاست خارجی ایالات متحده امریکا اهداف و اصول بنیادین در قالب مولفه تاثیر گذار مطرح می باشند. و آنچه که برای دولت ترامپ قابل تیین می‌باشد این است که ایالات متحده امریکا بار دیگر همانند گذشته در جهت دستیابی به اهداف اقتصادی و اجتماعی وفایق امدن بر مشکلات ساختاری خود از راهبردهای تا بتواند قالبهای مقابله جویانه سیاسی-امنیتی خود بهره بیشتری عاید خود کند ودر دستیابی به مباحث عنوان شده از هیچ روزنه ای هم بی تفاوت عبور نکند. بر همین اساس مشکلات ساختاری و اقتصادی و اجتماعی در آمریکا خود می تواند عرصه تاخت و تاز دموکرات ها در مقابل جمهوریخواهان قرار گیرد که با تضادهای رقابتی در چهار سال پیش رویی دونالد ترامپ همراه خواهد بود یا خیر؟

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*