۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

مهارت مدیریت اضطراب کرونا

مهارت مدیریت اضطراب کرونا

اضطراب کرونا مخرب تر از بیماری کرونا

به گزارش باشگاه خبرنگاران تهران ، فاطمه سادات زاهدی کارشناس ارشد مشاوره در نوشته ای به مهارت مدیریت اضطراب کرونا پرداخته است . با ما همراه باشید تا یاد بگیریم چگونه در این روزهای قرنطینه از سلامت روان خود و عزیزانمان محافظت نماییم .
با شیوع روز افزون ویروس کرونا طبیعی است دچار نگرانی، هراس و اضطراب گردیم. در چنین مواقعی  علاوه بر  وضعیت سلامتی خود دچار نگرانی در خصوص سلامت عزیزان و وابستگان نزدیک خود می‌شویم و از سوی دیگر حضور  در فضای مجازی ودر معرض اطلاعات متعددی که ازمنابع مختلف و بعضا ناموثق قرارمی‌گیریم دچار اضطراب و نگرانی های زیادی می‌شویم که تاثیر مستقیم روی سلامت روان داشته  و زندگی روزمره را با چالش مواجه می‌نماید. 
امروز قصد داریم نکاتی را باهم مرور کنید که برای  مدیریت بحران این روزها مناسب است .با ما همراه باشید .

🌺 داشتن عکس العمل طبیعی: در  چنین وضعیتی حس واقعی خود اعم از ترس، اضطراب، ناامیدی، خشم را بروز دهید و آگاه باشید تجربه چنین احساساتی برای انسان امری طبیعی است.  با دوستان و نزدیکان خود صحبت کنید و از ایزوله کردن خود در دریافت حمایت های عاطفی بپرهیزید. 
🌺 فعالیتهای روزمره تان را ادامه دهید: تا جایی که می‌توانید و برای سلامتی شما مضر نیست روند روزمره زندگی تان را دنبال کنید و اجازه ندهید حضور در منزل یا محدودیت‌های رفت و آمد منجر به ایجاد افسردگی و انفعالتان شود. با رعایت نکات بهداشتی و همینطور تمهیداتی نظیر دورکاری خود را مشغول نمایید. همچنین از فرصت بودن با خانواده لذت ببرید .
🌺دریافت اطلاعات موثق و محدود:  به جای دریافت اطلاعات از شبکه های مختلف اجتماعی که اکثرا تایید نشده و غیر تخصصی هستند. اطلاعات خود را از منابع معدود و موثق دنبال نمایید تا آرامش فکر بیشتری داشته باشید. 
🌺نکات مثبت را به خود یادآوری کنید: به جای تمرکز بر روی اخبار منفی با خود تکرار کنید که چنین وضعیتی همه گیر بوده و شما تنها نیستید و قطعا این موقعیت موقتی خواهد بود. چنین تفکراتی فضایی ذهنی را برای مغز فراهم می‌کند که با امید به آینده و بهبود شرایط روان آرام‌تری داشته باشید و بحران را سهل تر پشت سر بگذارید. 
🌺 نکات بهداشتی و پیشگیرانه را رعایت نمایید: اجازه ندهید اضطراب بیماری این باور را برایتان ایجاد نماید که کاری از شما ساخته نیست و در مقابل این ویروس بی دفاع هستید. در چنین وضعیت هایی توصیه های بهداشتی تخصصی را جدی بگیرید و باور داشته باشید با رعایت این موارد درصد در خطر قرار گرفتن شما تا حد بسیار خوبی کاهش می یابد و اضطرابتان نیز کاسته می‌شود. 
🌺مدیتیشن و ریلکسیشن: رو طول روز تکنیک های مراقبه را با خود تمرین کنید و سعی کنید با حضور در لحظه و رجوع به درون خود به آرامش دست یافته و خود را در برابر خطرات محیط بیرونی محافظت کنید. 
 🌺 دریافت حمایت عاطفی: با دوستان و آشنایان خود صحبت کنید و حمایت عاطفی را از خود دریغ نکنید. در چنین مواقعی که کنترل اوضاع تا حد زیادی از دست شما خارج است احساس نکنید صحبت کردن با دیگران بی فایده است و شما در برابر ویروسی مرگبار نمی‌توانید صرفا با حمایتهای عاطفی مقاومت کنید. اما باور داشته باشید تحت کنترل در آوردن اوضاع رعایت بهداشت در دو بعد جسمی و روانی است، رعایت بهداشت فردی برای به حداقل رساندن ریسک ابتلا و صحبت با دوستان و آشنایانی که می‌تواند بار تحمل چنین موقعیت سنگینی را از روی دوشتان برداشته  و منجر به نوعی تخلیه روانی گردد.  
رعایت چنین مواردی در سطح فردی، نوعی مسئولیت اجتماعی است که همه ما باید  با تعهدو‌عمل  به وظیفه خود  در گذر  از این بحران بکوشیم.

در این روزهای قرنطینه مراقب حال دل خودتان و عزیزنتان باشید .

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*