۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 5159
  • 11 فوریه 2020 - 11:26
  • ارسال توسط :
سخنرانی روحانی در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن

سخنرانی روحانی در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن

رئیس‌جمهور: بی‌تردید ما در حادثه تاریخی 22 بهمن 57 دست خداوند و قدرت خداوند و اراده حق را به خوبی مشاهده کردیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران تهران حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن در میدان آزادی گفت:  بهمن ۵۷ در ۴۱ سال پیش به ما نشان داد که چگونه قدرت خداوند در اراده یک ملت بزرگ تجلی می‌یابد. علی رغم اینکه تبلیغ می‌کردند دوران دین و معنویت سپری شده است و علی‌رغم اینکه جهان آن روز را به دو قطب شرق و غرب تقسیم کرده بودند ملت بزرگ ایران با انگیزه دینی و مذهبی و بدون اتکا به هیچ قدرت و ابرقدرتی با دست خالی و با دلی مطمئن در برابر رژیم تا دندان مسلح و اربابانش ایستادند و انقلاب شکوهمند اسلامی را به پیروزی رساندند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: بی‌تردید ما در حادثه تاریخی ۲۲ بهمن ۵۷ دست خداوند و قدرت خداوند و اراده حق را به خوبی مشاهده کردیم. بدون عنایت خداوند چگونه امکان‌پذیر بود که در برابر تمام قدرت‌های جهانی و حکومت نظامی در کشور، ملت ما بتوانند بزرگترین پیروزی تاریخی را رقم بزنند.

روحانی اظهار داشت:‌ تمام انقلاب ما در واقع یک انتخاب بود. من می‌خواهم به این سوالی که در ذهن برخی از نسل سوم و چهارم انقلاب ممکن است  به وجود آمده باشد پاسخ دهم که چرا ملت ایران در ۴۱ سال پیش انقلاب را انتخاب کرد و چرا رژیم گذشته را سرنگون کردند؟ در واقع انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر یک انتخاب بود. مردم بین یک رژیم فاسد وابسته به آمریکا و یک نظام مردم سالار دینی،‌ بین یک فاسدی مثل شاه ملعون و انسانی با ایمان و با دانش و سیاست همچون امام،‌ امام را ملت ما انتخاب کردند و مردم‌سالاری را انتخاب کردند. بین وابستگی به ابرقدرت‌ها و استقلال،  مردم ما استقلال را انتخاب کردند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: به اعتقاد من اگر این انتخابات و این انتخاب امروز هم در پیش روی مردم باشد پاسخ مردم امروز ما هم پاسخ ۴۱ سال پیش خواهد بود. بسیار مهم بود که به این نکته توجه کنیم که انقلاب اسلامی مبتنی بر انتخاب بود و بالاترین ثمره انقلاب نیز انتخاب است. انقلاب از انتخاب و انتخاب از انقلاب است. یعنی مردم ما بین اسلام  و کفر و بین حق و باطل بین نظام مردمی و دیکتاتوری مسیر حق عدل را نتخاب کردند.

وی تصریح کرد:  اگر رژیم فاسد گذشته به مردم اجازه انتخاب می‌داد نیازی به انقلاب نبود. اگر رژیم گذشته مردم را آزاد می‌گذاشت تا در نوع حکومت، حکومت را برگزینند و انتخاب کنند و در نوع قانون اساسی قانون اساسی موردنظر خود را انتخاب کنند و بین استقلال و وابستگی مردم استقلال را انتخاب کنند و اگر رژیم گذشته به یک انتخابات سالم آزاد ملی تن می‌داد انقلابی نمی‌شد.انقلاب برمبنای آن بود که درِ انتخابات بسته شده بود، انسداد در و دروازه انتخابات مردم را هدایت کرد تا از مسیر یک انقلاب بزرگ این زنجیر را پاره کنند و راه را بر انتخابات باز کنند. برخی فکر می‌کنند انقلاب اسلامی یک حادثه‌ای بود که ۴۱ سال پیش تحقق پیدا کرد، پدران، برادران، خواهران و مادران ما در آن عصر بود که راه انقلاب را برگزیدند و از ما می‌پرسند آیا امروز هم ما ناچاریم همان راه ۴۱ سال پیش را دنباله‌روی و پیروی کنیم، پاسخ این است که حضور مردم و انتخاب مردم منحصر به ۴۱ سال پیش نبوده و هر روز مردم در انتخاباتی رسمی یا غیررسمی شرکت کرده‌اند

به گفته رئیس‌جمهور انقلاب برمبنای آن بود که درِ انتخابات بسته شده بود،  انسداد در و دروازه انتخابات مردم را هدایت کرد تا از مسیر یک انقلاب بزرگ این زنجیر را پاره کنند و راه را بر انتخابات باز کنند.

روحانی تصریح کرد: برخی فکر می‌کنند انقلاب اسلامی یک حادثه‌ای بود که ۴۱ سال پیش تحقق پیدا کرد، پدران، برادران، خواهران و مادران ما در آن عصر بود که راه انقلاب را برگزیدند و از ما می‌پرسند آیا امروز هم ما ناچاریم همان راه ۴۱ سال پیش را دنباله‌روی و پیروی کنیم، پاسخ این است که حضور مردم و انتخاب مردم منحصر به ۴۱ سال پیش نبوده و هر روز مردم در انتخاباتی رسمی یا غیررسمی شرکت کرده‌اند. جامعه‌ای که در او آزادی است انتخابات مستمر در آن تحقق می‌یابد، جامعه‌ای که در آن جامعه مردم‌سالاری وجود دارد و این مردم هستند که تصمیم نهایی را می‌گیرند همواره انتخابات وجود دارد.

وی با طرح این سوال که مگر مردم ما فقط در ۱۲ بهمن و ۲۲ بهمن ۵۷ راهی را برگزیدند؟ اضافه کرد: در ۱۰ و ۱۱ فروردین ۵۸ به صورت رسمی با نظام جمهوری اسلامی را برگزیدند. در آن رفراندوم و همه‌پرسی عمومی که پایه نظام اسلامی ما است، مردم یکبار دیگر در انتخاب خبرگان قانون اساسی به انتخاب دعوت شدند و مردم یکبار دیگر برای همه‌پرسی قانون اساسی در سال ۵۸ یکبار دیگر به انتخاب دعوت شدند و هر سال مردم به انتخابات دعوت می‌شوند.

روحانی با بیان این مطلب که در ۲۲ بهمن مردم آزاد هستند که به خیابان بیایند و بار دیگر با امام و رهبری بیعیت کنند و یا اینکه در خانه بمانند، اما مردم هر سال انتخاب و راهپیمایی را انتخاب کردند،  تصریح کرد: مسیر ما مسیر انتخابات است. انقلاب ما بر مبنای انتخاب بزرگ ملت در ۴۱ سال پیش و در انتخابات‌های بعدی بوجود آمد و تکامل پیدا کرد. البته روشن است که ما در تمام مقاطع از روز اول با دشمنان قسم خورده و سرسختی مواجه هستیم. انقلاب تاثیرش تنها بر داخل نبوده است. تاثیرش بر منطقه و جهان و مسلمانان و آزادی‌خواهان بوده است. برای قدرتی چون آمریکا تحمل انقلاب اسلامی و پیروزی یک ملت بزرگ طبیعی است که غیرقابل تحمل باشد و از ۴۱ سال پیش هر شب خواب بازگشت به این سرزمین را ببیند و آنها به خوبی می‌دانند که ایران چه مقدار اهمیت دارد. می‌دانند نقش ایران در منطقه چیست و ایران چه قدرتی در منطقه دارد و از بالاترین قدرت‌ها به حساب می‌آید و به تعبیری بالاترین قدرت خاورمیانه به حساب می‌آید و به همین دلیل دشمن سرسخت این ملت و انقلاب آمریکا و صهیونیسم بود.

وی گفت:‌ آمریکا ایرادش به انتخاب ما است،  می‌گوید چرا مردم انتخاب کردند و سخن آمریکا این است که مردم حق انتخاب نداشتند و نظام شاهنشاهی را ما تایید کرده بودیم و چرا مردم آمدند و راه نویی را برای زندگی خود انتخاب کردند. پس دعوای ما با آمریکا انتخاب است. ما می‌گوییم ملت ایران در همه سال و در همه موضوعات و مسائل مهم حق انتخاب دارد و دشمنان ما می‌گویند شما حق انتخاب ندارید.

به گزارش تسنیم،‌ روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ممکن است برخی فکر کنند یا جمهوری یا اسلامی؟ این سخن غلط است. ممکن است برخی فکر کنند ما جمهوری را تضعیف کنیم تا اسلامیت را تقویت کنیم،‌ با کمال ادب و احترام به این دوستان می‌گویم اشتباه می‌فرمایید. تضعیف جمهوریت تقویت اسلامیت نیست. جمهوریت و اسلامیت کنار هم هستند و این و آن درست نیست. بعضی‌ جاها ما باید بین “این و آن” انتخاب کنیم و درست است اما در بسیاری موارد نباید انتخاب کنیم. یا مقاومت یا دپیماسی؟ نه هر دو. تعامل با جهان یا ایستادگی؟ نه هر دو. خودکفایی در داخل یا تجارت با خارج؟ نه هر دو. این‌ها جاهایی است که این و آن ناصحیح است. اسلامیت در کنار جمهوریت است و امام به ما آموخت که دین‌داری در کنار مردم سالاری است. امام به ما آموخت پیشرفت در کنار عدالت است.

رئیس‌جمهور ادامه داد:‌ آمریکا دنبال چیست؟ آمریکا در این چند سال تمام تجارت و صادرات واردات و نیازمندی‌های کشور را هدف قرار داده تا مردم ما صبرشان لبریز شود. آنچه خلاف محاسبه است این است که آمریکایی‌ها جایگاه و عظمت ملت ایران را درک نکردند. آنها فکر می‌کنند با ۴۱ سال تمدن مواجه هستند. خیر آمریکایی‌ها با هزاران سال تمدن ایرانی‌ها مواجه هستند.

روحانی تصریح کرد: جوانان، دانشگاهیان و محققان بار دیگر سخنرانی امام (ره) در روز ۱۲ بهمن سال ۵۷ در بهشت زهرا (س) را بخوانند و در آن دقت کنند.  آنچه امام خمینی (ره) در روز نخست انقلاب به مردم گفت تا روز آخر پای آن کلام ایستاد؛ امام با مردم صادقانه رفتار و به وعده هایش عمل کرد؛ ایشان تا پایان عمر بربرکت خود به آنچه که در روز ۱۲ بهمن در بهشت زهرا (س) گفت، عمل کرد؛ امام (ره) در بهشت زهرا (س) به مردم گفت که سرنوشت مردم دست خود آن‌ها است و آن‌ها بر سرنوشت خود مسلط هستند؛ در آن روز امام به مردم گفت که مجلس و دولت باید قانونی باشند و اعتنای نظام باید بر مبنای قانون باشد؛ در آن روز امام (ره) به مردم گفت که به دنبال استقلال فرهنگی و سیاسی در کشور هستیم. ایشان در آن روز به مردم گفتند که با مظاهر تمدن و تجدد مخالف نیستیم بلکه با فحشا و فساد مخالفیم و ایشان گفت که به دلیل خواست مردم و اینکه مردم من را قبول دارند دولت تعیین می‌کنم.

روحانی گفت: آنچه امام خمینی (ره) در ۱۲ بهمن ۵۷ گفت، روز آخر زندگی‌شان نیز همان سخنان را گفت؛ راه امام (ره) راهی پیوسته و بدون انحراف بود و مردم این صداقت را از کلام و عمل ایشان مشاهده کردند. آنچه به انقلاب ما استحکام بخشیده، حضور و رأی مردم است. باید به هر چه که مردم از ما می‌خواهند عمل کنیم.

به گزارش تسنیم،‌ رئیس جمهور ادامه داد: امام آن روز به مردم گفت ما با مظاهر تمدن و تجدد مخالف نیستیم ما با فحشا و فساد مخالف هستیم. امام آن روز گفت من به دلیل خواست مردم و اینکه مردم من را قبول دارند دولت تعیین می‌کنم، آنچه امام در ۱۲ بهمن گفت روز آخر زندگی‌اش هم همان را گفت، راه امام راهی بود پیوسته و بدون انحراف و مردم این صداقت را از کلام و عمل امام مشاهده کردند. 

روحانی با بین این مطلب که آنچه انقلاب ما را استحکام بخشیده است حضور مردم و رأی مردم است،  اظهار داشت:‌ من این نکته را اضافه کنم هر چه مردم از ما می‌خواهند باید به آن عمل کنیم. من در اینجا می‌خواهم از نیروهای مسلح، از سپاه پاسداران، از بسیج و از همه نیروها تشکر و سپاسگزاری کنم، آن روز که در بدرقه شهید بزرگوار ما حاج قاسم سلیمانی مردم به خیابان آمدند و از نیروهای مسلح ما انتقام را خواستند و از دولت انتقام را خواستند نیروهای مسلح ما به آنچه مردم خواستند عمل کردند.

روحانی بیان داشت: اینکه عین‌الاسد آمریکا در عراق موشک‌باران می‌شود یعنی اجرای خواست مردم؛ مردم انتقام را خواستند، نیروهای مسلح ما سخن مردم را به کرسی نشاندند، آن روزی که هواپیمایی در کنار فرودگاه ما آسمان را نیلی کرد و قلب ما و رهبری را سوزاند مردم از مسؤولین عذرخواهی خواستند و نیروهای مسلح ما عمل کردند و سریعاً از مردم عذرخواهی کردند و به مردم قول دادند دقت خواهند کرد و چنین اشتباهی هرگز تکرار نشود. نیروی مسلحی که با مردم است و به خواست مردم عمل می‌کند، نیروی مسلحی که در کنار مردم است این همانی است که راه انقلاب اسلامی ما تعیین کرده است.

رئیس‌جمهور افزود: گاهی سخنانی در رسانه‌ها مطرح می‌شود که با راه امام و انقلاب در تضاد است، یادتان نرود امام همواره تأکید کرد و گفت همه با هم این همه با هم یک استراتژی مهم انقلاب اسلامی بود هر وقت همه با هم بودیم ۲۲ بهمن آفریده می‌شود، هر وقت با هم بودیم آمریکا شکست خورده است، هر وقت همه با هم بودیم شکوفایی در این کشور اتفاق افتاده است، نگذاریم عده‌ای بگویند این جناح یا آن جناح؛ نه استراتژی ما همه با هم است و در کنار هم باید از این کشور دفاع کنیم و همه باید با هم در برابر آمریکا بایستیم و همه باید هم از حقوق ملت  ایران دفاع کنیم،‌این انقلاب برای همه است و برای فرد و گروه خاصی نیست.

روحانی افزود: در ۲۲ بهمن ۵۷ تمام ملت ما احساس پیروزی کردند نه این جناح و نه آن جناح. در ۲۲ بهمن ۵۷ تمام اقوام و مذاهب در ایران احساس پیروزی کردند، شرق، غرب، شمال و جنوب ایران ۳۶ میلیون آن روز جمعیت ایران احساس پیروزی کردند. اگر کاری کنیم که همه ما احساس پیروزی کنیم کار انقلابی است، انقلاب یعنی همین یعنی اقدامی می‌کنیم که به نفع همه ملت باشد هر وقت اقدامی کردیم که ۸۳ میلیون را خوشحال کردیم کارمان انقلاب است ولی هر وقت تعدادی را نگران و بعضی‌ها را مردد کردیم باید فکر کنیم کجای کار ما ایراد دارد؟ در بسیاری از موارد این و آن نادرست است. مقاومت یا دیپلماسی؟ هر دو درست است مقاومت و دیپلماسی. 

رئیس جمهور در ادامه راه شهید سلیمانی را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: ما هم سردار میدان جنگ بود و هم یک دیپلمات ارشد در مذاکره بود، شهید سلیمانی در مسیر رفتن به جلسه سخن و گفت‌وگو با نخست‌وزیر عراق شهید شد.شهید سلیمانی به سمت میدان جنگ نمی‌رفت بلکه به سمت میدان دیپلماسی می‌رفت که شهید شد، شهید سلیمانی کسی بود که در میدان جنگ سردار قوی میدان جنگ بود و در میدان مذاکره دیپلمات قدرتمند عزتمند بود.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه باید همه ابعاد شهید سلیمانی را مدنظر قرار دهیم خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی دنبال جنگ در منطقه نبود؛ آمریکایی‌ها دروغ می‌گویند شهید سلیمانی دنبال بی‌ثباتی در منطقه بود، شهید سلیمانی دنبال ثبات بود. شهید سلیمانی به کمک و مردم عراق به سوریه، عراق و منطقه امنیت داد، شهید سلیمانی مرد جنگ و صلح بود جنگی به صلح منتهی شود و صلحی که همچنان قوی باشیم که جنگ ایجاد نشود.

روحانی گفت: قدرت ما است که صلح را حفاظت می‌کند، نیروی مسلح قوی است که کشور ما را در مسیر صلح قرار می‌دهد. من خوشحالم در اینجا این نکته را بگویم که من سپاسگزار صنعت دفاعی کشور هستم که در این مدت چند سال قدرت نیروهای مسلح ما را دوچندان کرده است، در این آخرین جلسه شورای عالی امنیت ملی، فرماندهان نظامی می‌گفتند قدرت نظامی ما امروز از یک سال پیش به مراتب بالاتر است. 

وی ادامه داد: اینکه قدرت نظامی ما روز به روز برتر است و اینکه می‌توانیم امروز همه نیازمندی‌های خودمان را با دست خودمان و توسط دانشمندان خودمان بسازیم همه جا صنعت ایران است و دست پرتوان مهندسین ایرانی است. قبل از انقلاب ۹۵ درصد سلاح و تجهیزات ما وارد می‌شده است و ۵ درصد در داخل درست می‌شده است، امروز همه نیازهای ما در داخل تولید می‌شود و این به معنای توانمندی علمی و قدرت نظامی و دفاعی ملت بزرگ ایران است. 

رئیس جمهور با اشاره به روزهای تشییع شهید قاسم سلیمانی گفت: همه مردم یک‌صدا بودند، چشم‌ها همه گریان بود، نگاه‌ها همه به سمت آسمان و همه مردم با مشت گره کرده در برابر ابرقدرت‌ها و آمریکا ایستادند و نظر خود را در آن راهپیمایی‌ها در تشییع جنازه بزرگ اعلام کردند. 

روحانی با اشاره به اینکه آمریکا می‌خواهد ما را به زانو در آورد، تصریح کرد: آمریکا ملت تسلیم شده، کشور غارت‌شده، دولتی که پشیمان شده و نمی‌خواهد بار مسؤولیت را بر دوش داشته باشد می‌خواهد، اشتباه آمریکا همین است نمی‌داند دولت، ملت، نیروهای مسلح و قوای سه‌گانه زیر پرچم جمهوری اسلامی و رهبری معظم انقلاب یکپارچه ایستادگی خواهند کرد، تلاش این بود که مردم ما برای نیازمندی‌های روزمره خود درمانده شوند. 

وی خطاب به مردم گفت: آیا امروز مردم در نیازهای اساسی‌شان،  برق و آب‌شان، نان‌شان و مواد غذایی ضروری‌شان، مدرسه و بهداشت با یک مشکل عظیم و بزرگی که آمریکایی‌ها تصور می‌کردند مواجه هستند؟ آمریکایی‌ها می‌گفتند ۳ ماه تحریم را ادامه دهیم ماده غذایی در ایران پیدا نمی‌شود و دارویی پیدا نمی‌شود و مردم در آب، برق، گاز و زندگی‌شان دچار مشکل می‌شوند، آیا این چنین شد آیا ما در دو سال گذشته که در شدیدترین تحریم بودیم (این چنین شد)؟

روحانی با تأکید بر اینکه مردم روزهای سختی را گذرانده‌اند بیان داشت: در طول ماه‌های اخیر دولت و ملت ما در مشکلات روز به روز فائق‌تر می‌شود و مشکلات را پشت‌سر می‌گذارند. از کشاورزان و صنعت‌گران بپرسید که آیا ما امسال در کشاورزی و صنعت رشد داریم یا نه؟ دو سال تحریم کامل؛ اما امروز مردم ما می‌بینند در بسیاری از مواد غذایی خودکفا هستند و در برخی از مواد غذایی هم در مسیر خودکفایی قرار دارند.

وی عنوان داشت: مردم بدانند روزی که انقلاب پیروز شد تولید کشاورزی ایران ۲۶ میلیون تن در سال بوده است. روزی که دولت یازدهم در سال ۹۲ کار خود را آغاز کرد تولید مواد غذایی ۹۷ میلیون تن بود امروز این تولید ۱۲۶ میلیون تن است یعنی این دولت در این ۶ سال به اندازه تمام رژیم گذشته دهها سال تلاش در ایران (تولید) داشته است. 

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه آمریکا اشتباه کرده و نفهمیده مهندسان و کشاورزان ما در سراسر کشور با همه توان ایستاده‌اند، خاطرنشان کرد: آمریکا یک روزی فکر می‌کرد اگر بنزین را تحریم کند کشور ما به مشکل برمی‌خورد و صف ایجاد می‌شود در حالی که امروز بنزین را صادر می‌کنیم.به خدا قسم این فشاری که به ملت ما وارد شده اگر یک دهم آن را به کشور مشابهی در منطقه وارد می‌شد در برابر آمریکا تسلیم می‌شدند و خضوع می‌کردند، شما بدانید بسیاری از کشورهای همسایه ما یک ماه نفت‌شان تحریم شود حقوق کارمند خودشان را نمی‌توانند بدهند

وی بیان داشت: در آغاز این دولت تولید بنزین ۵۶ میلیون بوده است امروز ۱۱۰ میلیون لیتر در روز است. در این ۶ سال تولید بنزین دو برابر شده است، اینهایی که در رسانه‌ها می‌پرسند دولت در این ۶ سال چه کرده بگویند در کدام بخش صنعت و کشاورزی و نظامی که ملت عزیز ما نتوانسته مشکلات را پشت‌سر بگذارند، آنهایی که می‌گویند ما در برابر آمریکا نمی‌توانیم بایستیم و پیشرفت کنیم در خطا هستند؛ به دست کشاورزان، صنعت‌گران، کارگران و مهندسین نفت ما نگاه کنند.

روحانی تأکید کرد: من یک خبر افتخارآمیزی که البته به طور رسمی در پایان امسال اعلام می‌شود همین جا به ملت بزرگمان اعلام می‌کند که ما در زمان پیروزی انقلاب تولید گاز کشور ۱۱۰ میلیون مترمکعب در روز بوده است، در روزی که دولت یازدهم شروع به کار کرده تولید گاز ما ۶۲۵ میلیون مترمکعب در روز بوده، ملت بزرگ ایران پایان امسال تولید گاز کشور به هزار میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید. این بزرگترین افتخار برای مهندسان و کارگران نفت و گاز کشور است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: کشور در چه رشدی قرار گرفته است؟ ما فقط در کشف میدان نفت بزرگی که امسال اعلام شد ۵۳ میلیارد بشکه نفت در جا را در ایلام و خوزستان مهندسان ما کشف کردند، آمریکا خطا و اشتباهی که داشتند و فکر کردند که اگر ما را در تحریم قرار داده ما عقب‌نشینی می‌کنیم امروز ۹۷ درصد داروی کشور را مردم ما، کارخانه‌ها، مهندسان و پزشکان ما تولید می‌کنند. ما ۳ درصد نیاز به خارج داریم که اگر آن هم تلاش کنیم در سال‌های آینده می‌توانیم خودکفای کامل شویم.

رئیس جمهور بیان داشت: در آغاز انقلاب واردکننده بخش بهداشت و سلامت بودیم، امروز در همه این زمینه‌ها روی پای خود ایستاده‌ایم و خودکفا شده‌ایم، امروز ما صادرکننده و گردشگر درمانی و سلامت داریم.

وی خاطرنشان کرد: مسیر ما مسیر درستی است، به این آمار توجه کنید تمام تخت‌های بیمارستانی ما تا ابتدای دولت یازدهم حدود ۸۰ هزار تخت بوده است ما در طول این ۶ سال ۲۶ هزار تخت جدید اضافه کردیم و ۴۵ هزار تخت را به طور کامل بازسازی کرده‌ایم، یعنی به اندازه کل تخت بیمارستانی تاریخی کشور ایران ما تاریخ بیمارستانی اضافه و یا بازسازی کردیم. کار عظیمی که این ملت بزرگ و پزشکان و مهندسان و پرستاران ما انجام داده‌اند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: مردم! به خدا قسم این فشاری که به ملت ما وارد شده اگر یک دهم آن را به کشور مشابهی در منطقه وارد می‌شد در برابر آمریکا تسلیم می‌شدند و خضوع می‌کردند، شما بدانید بسیاری از کشورهای همسایه ما یک ماه نفت‌شان تحریم شود حقوق کارمند خودشان را نمی‌توانند بدهند. 

وی عنوان کرد: ما امروز به حول و قوه الهی علی‌رغم همه فشارهای آمریکا و علی‌رغم همه تهدیدها روی پای خود ایستاده‌ایم. تا امروز ۱۴ میلیارد دلار برای کالای اساسی و ۲۰ میلیارد دلار برای کالای غیراساسی بانک مرکزی پرداخت کرده است. در این طول مدت این ۱۰ ماه ۷۲ میلیارد صادرات و واردات داشتیم. 

رئیس جمهور بیان داشت: ۳۶ میلیارد وارد کردیم و ۳۵٫۵ میلیارد صادر کردیم تقریباً‌ نزدیک به هم. بنابراین مردم ما روی پایشان ایستادند، مردم ما بازوهایشان را قوی‌تر و افکارشان را مجهز کردند. 

وی خطاب به مردم ایران تأکید کرد: ۵۵ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان امروز در کشور ما کار می‌کند، ۳۰۰ هزار نفر در شرکت‌های دانش‌بنیان در این ۳، ۴ سال اخیر مشغول به کار شدند. آمریکا می‌خواست اشتغال را در کشور ما از بین ببرد. ما در آغاز دولت یازدهم ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر شاغل داشتیم، امروز ۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار شاغل داریم یعنی ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بر شاغل خالص ما افزوده شده است. هر سال به طور متوسط ۵۰۰ هزار نفر مشغول به کار شدند، علی‌رغم همه فشارها و تهدیدها مسیر ما درست بوده است و ملت ما مقاومت و ایستادگی کرده و در تمام زمینه‌ها موفقیت‌های بزرگی را به دست آورده‌ایم.

روحانی افزود: اول انقلاب ۴۵۰۰ کیلومتر راه‌آهن در کشور داشتیم، فقط در این ۶ سال  1200 کیلومتر راه‌آهن اضافه شده و حدود هزار کیلومتر دیگر تا پایان دولت تقریباً اضافه خواهد شد. من همین جا دستور می‌دهم به وزارت راه که جاده عظیم تهران ـ شمال را که تکمیل شده از فردا رفت‌وآمد آزمایشی‌اش را باز کند و جاده را به روی مردم باز کند و انشاءالله اوایل اسفند این جاده مهم که یکی از افتخارات مهندسی ایران است افتتاح خواهد شد. کار عظیم و بزرگی در یک پروژه که ارزش آن ۱۰ هزار میلیارد تومان است و ما امسال در ۶ ماه دوم سال ۳۳ هزار میلیارد تومان طرح‌های آب و برق تا پایان سال افتتاح خواهیم کرد.

وی با تأکید بر اینکه دست روی دست نگذاشته‌ایم خاطرنشان کرد: دولت ما ورشکسته نیست، ملت ما تسلیم شده نیست، آمریکا بفهمد اشتباه و خطا کرده است و بزرگترین خطاها را مرتکب شده است. در کشور همسایه ما مهمان عراق و فرمانده ما را علی‌رغم همه قوانین بین‌المللی بزرگترین جنایت و ترور را انجام داد و خاک مردم فلسطین و سوریه را علی‌رغم همه قطعنامه‌های بین‌الملل به اسرائیل هدیه کرده است.

رئیس جمهور بیان داشت: مردم روز به روز آگاه‌تر می‌شوند، راه آمریکا به ضرر ملت ایران،منطقه، جهان اسلام و همه جهان است و حتی کار کاخ سفید به ضرر مردم خود آمریکا است، در این شرایط خداوند به ما چه می‌گوید: وَمَا لَنَا أَلَّا نَتَوَکَّلَ عَلَى اللَّهِ وَقَدْ هَدَانَا سُبُلَنَا ۚ وَلَنَصْبِرَنَّ عَلَىٰ مَا آذَیْتُمُونَا ۚ وَعَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُتَوَکِّلُونَ. پیامبران در برابر فشار و ستم آنهایی که در برابر حق ایستاده بودند می‌گفتند چرا به خداوند توکل نکنیم، آن خدایی که راه نجات و مسیر هدایت را پیش‌روی ما گذاشته است وَ لَنَصْبِرَنَّ عَلی‏ ما آذَیْتُمُونا وَ عَلَی اللَّه. البته در سایه تحریم و فشار مردم ما آزار می‌بینند. مردم ما اذیت می‌شوند و فشار بر مردم ما وارد می‌شود اما در عین حال مردم ما کاملاً آگاه هستند که می‌توانیم از این فشار عبور کنیم، همانطوری که در ماه‌های اخیر در تمام شاخص‌های اقتصادی روند ما مثبت بوده است این به معنای آن است که ما قدرت داریم و در برابر فشار آمریکا به پیروزی برسیم و در برابر همه آزار و اذیت‌ها ما می‌ایستیم.منفعل نشویم و به خاطر این کار و آن کار، این اقدام و آن اقدام با صندوق رای قهر نکنیم. انتخابات و صندوق رای منجی ما است. ما در دهه ۵۰ انقلاب هستیم و خیلی از اصلاحات باید در کشور صورت بگیرد. نظام جمهوری اسلامی باید در سایه رای و حضور در انتخابات نو و نوسازی شود. با صندوق رای قهر نکنیم. با انتخابات نباید قهر کنیم، به هر صورت باید به پای صندوق رای برویم. امام ما را به انتخابات دعوت کرده است که صندوق رای را رها نکنیم.

وی در بخش پایانی سخنانش به اشاره به انتخابات دوم اسفندماه مجلس گفت:‌انتخابات دوم اسفندماه یک انتخابات در میان همه انتخابات‌ها است. گفتم انقلاب ما در سایه انتخاب درست ملت به پیروی رسید.

وی افزود:‌ مردم عزیز یکی از بالاترین وظایف دینی  ملی ما انتخاب و قدرت انتخاب است. باید بین دو راه بتوانیم راه درست را انتخاب کنیم. انتخاب یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ما است. ممکن است در این انتخابات گله و ایرادی داشته باشیم، اشکالی ندارد، انتقاد آزاد است اما مردم عزیز ایران انتقاد باشد، منتقد باشیم ولی خواهش می‌کنم انفعال نباشد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد:‌ منفعل نشویم و به خاطر این کار و آن کار، این اقدام و آن اقدام با صندوق رای قهر نکنیم. انتخابات و صندوق رای منجی ما است. ما در دهه ۵۰ انقلاب هستیم و خیلی از اصلاحات باید در کشور صورت بگیرد. نظام جمهوری اسلامی باید در سایه رای و حضور در انتخابات نو و نوسازی شود. با صندوق رای قهر نکنیم. با انتخابات نباید قهر کنیم، به هر صورت باید به پای صندوق رای برویم. امام ما را به انتخابات دعوت کرده است که صندوق رای را رها نکنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: در هر انتخاباتی رهبری انقلاب تاکید کرده که در انتخابات حضور پیدا کنیم. انتخابات غیر از عظمت ملی و ایستادگی در برابر دشمن آن هدف مهم و ارزشمند یعنی نهال انتخاب که دستاورد انتخابات است را تقویت خواهد کرد. یک بار دیگر در صندوق رای افتخار بیافرینیم. راه مردم ما آزادی استقلال و جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود. ما در برابر دشمنان تسلیم نمی‌شویم بلکه دشمنان را وادار می‌کنیم که در برابر ملت ایران تسلیم شوند و سر فرود آورند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*