۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 3942
  • 24 ژانویه 2020 - 13:58
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : مقدم
  • منبع : خبرگزاری آنا
عامل سقوط هواپیمای اوکراینی با حمله ی سایبری
جنگ الکترونیک عامل سقوط هواپیمای اوکراینی

عامل سقوط هواپیمای اوکراینی با حمله ی سایبری

حمله سایبرینک آمریکا طبق بررسی تمامی احتمالات موجود از سوی آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبری دانشگاه تهران، عامل سقوط هواپیمای اوکراینی شناخته شد.

در نشست خبری سرپرست آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر اعلام شد؛
بررسی ها درباره سقوط هواپیمای اوکراینی، موید حمله سایبرنتیک است

حمله سایبرینک آمریکا طبق بررسی تمامی احتمالات موجود از سوی آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبری دانشگاه تهران، عامل سقوط هواپیمای اوکراینی شناخته شد.
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران تهران، نشست خبری سرپرست آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر در مورد سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی که باعث جانباختن تعدادی از هموطنان و دانشجویان عزیزمان شد، روز سه شنبه اول بهمن ماه ۹۸ در محل خبرگزاری آنا برگزار شد.
انتظار می رفت این نشست که پس از پژوهش های علمی جامع در زمینه ابعاد مختلف این حادثه برگزار شد، بازتاب خبری گسترده ای در رسانه ها داشته باشد تا از حوادث مشابه پیشگیری شود و دیگر باره کام مردم با چنین سوانح دردناکی تلخ نگردد اما متاسفانه با همه حساسیت هایی که نسبت به این واقعه وجود داشت، به دلایل نامعلوم مورد بی مهری رسانه ها قرار گرفت.

دکتر کاظم فولادی، عضو هیات علمی و سرپرست آزمایشگاه فضای سایبری دانشگاه تهران در این نشست ضمن تشریح این حادثه گفت: آمریکا پس از ترور سردار سلیمانی، در شرایطی که جامعه با یک انقلاب روحی و فکری به دنبال خبر شهادت این سردار بزرگ مواجه بود با حمله سایبرینک توجه افکار عمومی را به سمت دیگری سوق داد.

وی اظهار داشت: آن چیزی که باعث برگزاری این نشست شد، صدور بیانیه‌های آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبری بود که حواشی زیادی به همراه داشت. در بیانیه شماره یک، دلیل سقوط فریب فرماندهی و کنترل اعلام شد و اعلام شد که خطای انسانی منتفی است.

فولادی افزود: سندی از ارتش آمریکا مربوط به سال ۱۹۹۲ منتشر شده است – که در حال حاضر از طبقه‌بندی خارج شده است – به نامcommand and control countermeasure که به مفهوم فریب فرماندهی و کنترل در آن اشاره شده است.

سرپرست آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر دانشگاه تهران مطرح کرد: نوعی عملیات در سایبرنتیک وجود دارد که در آن یکی از ارکان اطلاعات به‌گونه‌ای دستخوش تغییر می‌شود که تشخیص غیرواقعی بدهد یا اقدام نادرست انجام دهد؛ که به آن فریب فرماندهی و کنترل (CCD) گفته می‌شود. اگر مفهوم فریب را در کنار چهار رکن فضای سایبر قرار دهیم، به فریب در اطلاعات، کنترل، محاسبات و ارتباطات می‌رسیم. فریب به این معناست که سیستم می‌توانسته تصمیم درست بگیرد، اما اطلاعات به‌گونه‌ای دستخوش تغییر شده که منجر به تصمیم‌گیری نادرست شده است.

چرا سازمان هوانوردی فدرال آمریکا درباره ورود پروازها به «منطقه‌ تهران» در روز حادثه هشدار داد؟!
فولادی با بیان اینکه در خصوص نقش آمریکا در این سانحه دلایل متعددی وجود دارد، افزود: یکی از آنها سندهای FAA متعلق به سازمان هوانوردی فدرال آمریکاست که قبل از پرواز دستورالعمل‌هایی را با عنوان نوتام ( NOTAM) در خصوص وضعیت پرواز به خلبانان ارائه می‌دهد.

وی ادامه داد: یک دستور العمل یا به عبارت دیگر نوتام دقیقا در روز ۸ ژانویه و ساعت ۱۰ دقیقه بامداد یعنی چند ساعت قبل از این سانحه هواپیمایی ابلاغ و روی سایت سازمان هوانوردی فدرال آمریکا قرار گرفته شده که نسبت به پروازها بر فراز آسمان تهران تا اطلاع ثانوی هشدار داده و علت آن را وقوع خطای محاسباتی(mis-calculation) و خطای شناسایی(mis-identification) عنوان کرده است و همچنان تا همین لحظه نیز این ابلاغیه بر روی سایت مربوطه قرار دارد و هنوز منقضی نشده است و قابل دسترسی است .

در ادامه مهندس محمدعلی شکوهیان راد، کارشناس ارشد مسئول پرونده سانحه هواپیمای اوکراینی در آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر بیان کرد: این سند یک پیش‌اخطار است و به دلیل اینکه این سند از نظر حقوقی غیرقابل انکار است و از یک مرجع رسمی و معتبر منتشر شده و نشان از آگاهی قبلی آمریکایی ها از این موضوع داشته، می تواند به عنوان سند حقوقی قابل پیگیری از سوی ایران در مجامع بین المللی مورد استفاده قرار گیرد. البته احراز فاعلیت آمریکا در این ماجرا تنها بر اساس این سند نیست و اسناد دیگری در این زمینه در اختیار داریم که از حیث اهمیت و اتکا بسیار مهم‌تر هستند.

ارتباط تعریف‌شده‌ای بین سیستم دفاعی کشور با جامعه دانشگاهی وجود ندارد
سرپرست آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا مستندات دخالت سایبری در سیستم پدافندی به ستاد کل نیروهای مسلح ارائه شده است، گفت: اسناد سایبری مربوط به این موضوع از دو سال گذشته با واسطه به ستاد کل ارائه شده است اما تا این لحظه هنوز هیچ جلسه رسمی با نهادهای نظامی یا دولتی درباره بیانیه‌های ما برگزار نشده است.

فولادی درباره رابطه دانشگاه با نهادهای دفاعی کشور بیان کرد: متأسفانه ارتباط مشخصی بین سیستم دانشگاهی و دفاعی کشور وجود ندارد. البته بنده به سیستم دفاعی کشور حق می‌دهم که نتوانند با دانشگاه ارتباط بگیرند. مثلاً پس از انتشار همین بیانیه، دانشگاه اعلام کرد نظر رسمی دانشگاه نیست و دانشگاه بعد از انجام بررسی‌های لازم نظر خود را اعلام خواهد کرد، اکنون که یک هفته گذشته هنوز دانشگاه نظرش را اعلام نکرده است و حتی کسی سراغ اعضای آزمایشگاه ما نیامده ‌است. آنقدر هجمه وارد شد که مجبور شدیم برای اولین بار در تاریخ کشور، حکم سرپرست آزمایشگاه را منتشر کنیم!
چطور یک ارگان نظامی که مسئولیت حفظ امنیت کشور را بر عهده دارد به چنین مجموعه ای اعتماد کند.

عدم توازن در آفند و پدافند سایبری ؛ علت چیست؟
شکوهیان راد با اشاره به قدرت انکار ناپذیر ایران در حملات سایبری اظهار داشت: طبق آمار معتبر بین‌المللی، ایران در حوزه‌ی آفند سایبری دارای رتبه‌ی ۵ جهان باشد اما در زمینه‌ی پدافند سایبری به‌عنوان جایگاه ۶۰ در میان کشورهای جهان شناخته شود.

وی در ادامه افزود: نمونه آن حمله سایبری ایران علیه سامانه‌های پدافند موشکی آمریکا در پایگاه نظامی عین‌الاسد بود به‌گونه‌ای که نه تنها سیستم دفاعی آمریکا نتوانست موشک‌های ایران را رهگیری کند، بلکه حتی قادر نشد آنها را شناسایی کند؛ این یک شاهکار بزرگ در حوزه‌ی عملیات‌های سایبری است که متأسفانه در میان خبرها گم شد.

مسئول پرونده سانحه هواپیمای اوکراینی در آزمایشگاه، چینش ساختار مدیریت فضای سایبر کشور را علت این امر دانست و خاطر نشان کرد: در کشورهایی که به‌عنوان قدرت سایبری در جهان شناخته می‌شوند، پدافند و آفند سایبری به‌صورت متمرکز و در اختیار یک متولی که زیرمجموعه‌ی بخش نظامی کشور است، اداره می‌شود. اما در ایران توان آفندی در حیطه‌ی نیروهای مسلح است اما در حوزه پدافند سایبری بخش حساس آن در اختیار نیروهای مسلح اما عمده‌ی آن در حیطه‌ی وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌باشد.

شکوهیان راد افزود: حملات سایبری به ایران بسیار است؛ وقتی صحبت از حملات سایبری آمریکا می‌شود باید توجه داشت که گستره‌ی ناتو را نیز می‌تواند شامل شود. بررسی این حملات، در قالب یک پرونده‌ی باز در آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر همواره در دست بررسی است. طبق بررسی های علمی که ما در این آزمایشگاه انجام دادیم ، ضعف از سوی بخش های غیرنظامی سایبری بوده که یا پدافند نبوده یا اگر بوده نتوانسته اقدامی کند.

وی با اشاره به لزوم استفاده از شبکه ملی اطلاعات بیان کرد: در شبکه‌های ارتباطی غیر بومی این خطر وجود دارد که هر لحظه اولاً تمامی اطلاعات در اختیار بیگانگان قرار گیرد، ثانیاً بتوانند امکان نفوذ و حتی کنترل بخشی از شبکه را در اختیار گیرند. لذا برای هر کشور ضروری است در چارچوب جغرافیای سرزمین خود، شبکه‌ی کاملاً بومی، مستقل و امن ایجاد نماید به‌نحوی که امکان دسترسی به آن از بیرون وجود‌ نداشته باشد.

این پژوهشگر گفت: ناگفته نماند که این مساله ارتباطی به کارآمدی یا ناکارآمدی مدیر شبکه ندارد. اتفاقا ما معتقدیم مسئول فضای مجازی توانمند است ولی مساله اصلی این است که نگاه و تفکر امنیتی در این حوزه ندارد؛ اصولا لازمه امنیت این شبکه، برنامه استراتژیک و بلند مدت است. بدیهی است که برنامه استراتژیک ۲۵ ساله را نمی توان در مدت ۴ ساله گنجاند.

شکوهیان راد با اشاره به ضرورت برطرف شدن این نقیصه برای پیشگیری از مشکلات احتمالی در آینده گفت: برای آن دو راهکار متصور است؛ اول اینکه پدافند نیز همانند آفند کلاً به نیروهای مسلح سپرده شود که راهکار معقول و مجرّب همین است؛ دیگر آنکه وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات از دولت جدا شود و ساختار اداری آن تحت مدیریت کلان نیروهای مسلح قرار گیرد زیرا این حوزه‌ی حساس به مدیریت بلند مدت و با ثبات نیاز دارد.

وی در پاسخ به اینکه نقش شبکه ملی اطلاعات در این ماجرا چه بوده است، گفت: بر اساس یک قانون مخابراتی واسط ارتباطات می تواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد. از حیث امنیت، اگر واسط ارتباطات کشوری، مستقلا و بومی در اختیار خود آن کشور نباشد، هر آنچه روی شبکه بارگذاری می شود دچار ناامنی شده و می تواند بالقوه خطر آفرین باشد. وقتی ما از اینترنت بین المللی استفاده می کنیم، دیگر شبکه ارتباطات مان امن نیست.

تمامی احتمالات سقوط بوئینگ ۷۳۷ موید عملیات CCD است
مسئول رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی در آزمایشگاه، نقش خطای انسانی در این حادثه را مردود دانسته و خاطر نشان کرد: تشخیص چشمی هواپیما از موشک با توجه به فاصله ۱۹ کیلومتری هواپیما با سیستم موشکی و ساعت وقوع رویداد اصولا امکان پذیر نیست.

وی اضافه کرد: آنچه مسلم است، صحت یک گزاره‌ی دو وجهی است که از یک سو بیان می‌دارد «موشک‌های کروز در راه است» و از سوی دیگر هیچ موشک کروزی در کار نبوده. تفاوتی ندارد که این مهم توسط کدام بخش از شبکه‌ی پدافندی کشور اعلام باشد یا اینکه مرتبط با قسمت انسانی فرماندهی و کنترل بوده یا بخش ماشینی آن. در هر حال هر نوع از حالات ممکن که در نظر گرفته شود، مصداق عملیات فریب فرماندهی و کنترل (CCD) است زیرا اعلام موشک کروز شده در حالی که وجود خارجی نداشته است.

شکوهیان راد افزود: از سوی دیگر سامانه چند بار درخواست کلییر می دهد تا بتواند بدون مشکل کروز را تشخیص داده و بزند که درخواست رد می شود. پس از چند دقیقه اعلام رفع وضعیت قرمز می شود ولی به دلیل اختلال شبکه پیام به این سیستم نمی رسد. بنابراین وقتی هواپیما را می بیند، تصور می کند که موشک است برای تشخیص دقیق تر چندبار اقدام به تایید گرفتن از سامانه اصلی پدافند می کند اما به دلیل همین اختلال نمی تواند ارتباط بگیرد و فقط چند ثانیه وقت داشته که مستقلاً تصمیم بگیرد.

وی تاکید کرد: اختلال در شبکه این سیستم نیز همزمان با عملیات فریب فرماندهی کنترل صورت گرفته است و باعث شده پیام اعلام رفع وضعیت قرمز به این سیستم نرسد. طبق تحقیقات ما اختلال شبکه این سیستم خاص اتفاقی نبوده و سناریو چیدمان شده از سوی دشمن این بوده که این هواپیما در محدوده مشخص شده این سیستم قرار گیرد زیرا که آخرین نقطه در پدافند بوده و نزدن آن ریسک بالایی داشته و چنانچه موشکی شلیک می شده اگر قادر به عبور از این سیستم بوده حتما به تهران اصابت می کرده است.

پژوهشگر ارشد آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر در ادامه به مقایسه رفتار آمریکایی ها در برابر حمله سایبری موفق ایران به سامانه پدافندی عین الاسد گفت: آیا رسانه‌های آمریکایی این شکست سایبری را به‌عنوان تضعیف توان دفاعی خود مطرح کردند؟ آیا اپراتورهای سامانه‌های دفاعی آمریکا در عین‌الاسد به‌عنوان مقصر شناخته شدند؟ با این اوصاف رفتار آمریکایی‌ها را در خصوص این حادثه را ببینید که باز هم مدعی هستند قوی‌ترین ارتش جهان را دارند!

وی در پایان تاکید کرد: اعتقاد جدی من این است که توان دفاعی ایران، مردمی هستند که برای تشییع پیکر یک نظامی عالیرتبه که توسط رژیم آمریکا به شهادت رسید؛ به‌صورت ده‌ها میلیونی حاضر می‌شوند. مهم‌ترین مؤلفه‌ی توان دفاعی نیروهای مسلح ایران اسلامی، تأیید مردم بر عملکرد بزرگان نظامی نظیر سردار شهید سلیمانی است و نباید نگران باشیم که حمایت عظیم ملت ایران از نیروهای مسلح ولو ذره‌ای دچار خدشه شود.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*